Artyści życia

Trudno się spodziewać abyśmy wszyscy byli naukowcami, lecz tak jesteśmy ukonstytuowani przez naturę, że wszyscy możemy być artystami – nie artystami jakiegoś specjalnego rodzaju..., ale artystami życia.”

D.T. Suzuki



PROJEKT OBEJMUJE

  1. cykl stałych integracyjnych zajęć i warsztatów graficznych
  2. wystawy plastyczne zbiorowe i indywidualne twórców niepełnosprawnych psychicznie oraz uczestników stałych zajęć integracyjnych (np. "Portret drzewa", "Detale z architektury Lublina")
  3. wydawnictwa promocyjne i edukacyjne
  4. plenery graficzne i wycieczki do galerii
  5. organizację imprez w ramach ogólnopolskiego projektu “Schizofrenia – otwórzcie drzwi”
  6. konkursy plastyczne dla dzieci i młodzieży o tematyce integracyjnej
  7. konkursy literackie dla młodzieży o tematyce integracyjnej (np. "Artyści życia" w piśmie MDK2 "Po schodach")
  8. współpracę organizacyjną i merytoryczną ze środowiskiem oświatowym (w tym szkołami specjalnymi i ośrodkami szkolno-wychowawczymi) oraz organizacjami i instytucjami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych psychicznie (w szczególności na rzecz młodzieży z zaburzeniami psychicznymi)
  9. dokumentację projektu na stronie internetowej
  10. promocję medialną (publikacje w prasie, nagrania audycji radiowych i telewizyjnych)

OPIS PROJEKTU

Organizatorem projektu „Artyści Życia” jest Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Lublinie oraz Lubelskie Stowarzyszenie Ochrony Zdrowia Psychicznego. Realizację projektu rozpoczęliśmy we wrześniu 2002 roku. W roku 2003 projekt został włączony w obchody Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych w ramach projektu „Nie Jesteś Sam” współorganizowanego przez MDK nr 2 i Wydział Spraw Społecznych Miejskiego Inspektoratu Zdrowia i Pomocy Społecznej . Od 2003 roku organizujemy też spotkania i wystawy plastyczne w ramach Ogólnopolskiego Dnia Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię “Schizofrenia - otwórzcie drzwi”. Projekt “Artyści Życia” ma charakter otwarty, możliwa jest jego kontynuacja w następnych latach - zapraszamy do współpracy instytucje zainteresowane udziałem w zajęciach graficznych, prezentacją prac podopiecznych lub współorganizacją projektu.

Projekt skierowany jest do młodzieży i nauczycieli szkół ponadpodstawowych - w tym szkół specjalnych, podopiecznych i pracowników Warsztatów Terapii Zajęciowej i innych organizacji samorządowych i pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych – w szczególności dotkniętych zaburzeniami psychicznymi.

Stałą formę realizacji projektu stanowi cykl zajęć graficznych realizowany w systemie cotygodniowych spotkań grupy graficznej oraz w formie warsztatów - przeznaczonych są dla grup zorganizowanych – dwa, trzy razy w miesiącu. W przypadku niepełnosprawnych uczestników indywidualnych możliwe jest uczęszczanie na zajęcia wraz z opiekunem. W zajęciach jednorazowo może brać udział do 15 osób.

W ramach rocznego cyklu zajęć można poznać następujące techniki: rysunek piórkiem, sepią i węglem, monotypię, linoryt czarno biały i kolorowy, suchą igłę, a także elementy grafiki komputerowej. Poza zajęciami w pracowni organizowane są plenery graficzne i wycieczki do galerii różnych miast Polski. Roczny cykl zajęć kończy wystawa prac jego uczestników i towarzyszący jej katalog. Poza wystawami powarsztatowymi odbywają się ekspozycje z pracowni Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz wystawy indywidualne twórców niepełnosprawnych, wystawom towarzyszą projekcje filmów lub spotkania z autorami. Wystawy zorganizowane w ramach projektu eksponowane są także w innych placówkach oświatowych i organizacjach na rzecz osób niepełnosprawnych, a także w Internecie.

Koordynatorzy projektu:

Anna Staniak, nauczyciel Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Lublinie,
Elżbieta Wąsala, wiceprezes Lubelskiego Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Psychicznego

Projekt realizowany jest dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Lublin.